A KSZKI informatikai oktatásának története

Csapatunk 1998-ban kezdte meg tevékenységét, hogy segítse a KSZKI és a kapcsolódó intézmények dolgozóinak folyamatos továbbképzését a számítógéppel történő munkavégzésre; 2003-ban pedig csatlakoztunk a magyarországi ECDL rendszerhez, mellyel létrejött az azóta is sikeresen működő 310. számú Nemzetközi ECDL vizsgaközpont.

Két tantermes, klimatizált oktatóközpontunkban óvoda- és iskolapedagógusok számára szerveztünk tanfolyamokat az ECDL bizonyítvány megszerzése érdekében, melynek köszönhetően teljesíthették 7 éves továbbképzési kötelezettségüket. Ezzel párhuzamosan, a védőnői munkavégzés digitalizációja okán megkezdődött a kerületi védőnők informatikai továbbképzése is. Tapasztalatainkat kamatoztatva azóta is nagy számban oktatjuk a szociális- és egészségügyi területen dolgozókat, illetve speciális tematika szerint szervezünk képzéseket az Önkormányzat Pénzügyi- és Adóügyi főosztályai, valamint a Közterület-felügyelet részére.

Önkormányzati támogatással 2009-ben elindítottuk Diák ECDL programunkat, melynek keretében, közel 3000 vizsgázó szerzett ECDL Base bizonyítványt, javítva továbbtanulási esélyüket; 2010-ben pedig az idősek, nyugdíjasok testre szabott oktatását, melyben több száz kerületi lakos vett részt.

Oktató- és vizsgaközpontunkat és képzéseinket folyamatosan fejlesztjük, hogy megfeleljünk a kor követelményeinek. Vizsgaközpontunkat a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság több ízben elismerte, mint Az ország legeredményesebb vizsgaközpontja nem oktatási intézmények kategóriában (2016, 2017, 2019, 2020); 2021 óta pedig már akkreditált felnőttképzési intézményként működünk két, pedagógus képzésben akkreditált programmal.

Ajtónk minden érdeklődő előtt nyitva áll, így reméljük Önt is hamarosan elégedett tanulóink/vizsgázóink soraiban köszönthetjük.

éves tapasztalat
22
ECDL vizsga évente
600
ECDL bizonyítvány
3000
okleveles kitüntetés
4

Oktatási programjaink

Négy modulos ICDL (ECDL) Base vizsgára felkészítő tanfolyam pedagógusok részére

Ezt azoknak ajánljuk, akik viszonylag megbízható tudással rendelkeznek a számítógép-kezelés, a szövegszerkesztés, a prezentáció készítés és az internetes kommunikáció terén, és szeretnék ismereteiket rendszerezni, elmélyíteni. Ezt a képzést is ajánljuk korábban már más számítógépes tanfolyamot végzett hallgatóknak, mert alkalmas a meglévő ismeretek felfrissítésére, új felhasználási lehetőségek és technológiák megismerésére.

A tanfolyam elvégzését követően vizsgaközpontunkban ICDL (ECDL) vizsga tehető az említett négy modulból (de nem kötelező!). Ezzel a jelentkező nemzetközileg elfogadott ICDL (ECDL) Base bizonyítványt kap, amely hivatalosan is dokumentálja meglévő ismereteit. A bizonyítvány megszerzésével a hallgató teljesíti a hét évenkénti továbbképzési kötelezettségét (120 kredit pont).

A tanfolyam 30 órás akkreditált képzés, elvégzésével 30 kreditpontot kap a hallgató ICDL (ECDL) vizsgától függetlenül.

Irodai szoftverek (Microsoft Office) használata az adminisztrációban

Az elmúlt évek során világossá vált, hogy a számítógép (asztali vagy hordozható) nem csak egy drága és bonyolult tárgy, ami játékra, filmnézésre, kellemes, vagy hasznos időtöltésre alkalmas, hanem életünk fontos része, a munkavégzés, tanulás, kapcsolattartás nélkülözhetetlen eszköze. Célunk, hogy a résztvevők megtanulják magabiztosan és tudatosan használni a számítógépet, értsék az adatok kezelésének módját, különös tekintettel az úgynevezett felhő alapú adattárolás bemutatására.

Minden pedagógus számára ingyenesen beszerezhető a Microsoft Office 365-ös változata, ennek 3 elemét mutatjuk be: a Word, szövegszerkesztőt, az Excel táblázatkezelőt és a PowerPoint prezentáció készítőt. Ezek a programok jól használhatók akár az oktató-nevelő munkában, akár az adminisztrációban vagy bármilyen későbbi tanfolyamon, távoktatásban.

A képzés gyakorlati jellegű, igyekszünk életszerű példák segítségével bemutatni a szoftverekben rejlő lehetőségeket. A harminc órát otthon elvégzendő feladatok egészítik ki, illetve a sikeres teljesítéshez egy saját készítésű vizsgamunka beadása szükséges, amihez az óraszámon felüli konzultáció formájában segítünk.

A tanfolyam elsősorban azoknak ajánlott, akik már autodidakta módon ismerkedtek a számítógép használatával, esetleg használják is több-kevesebb rendszerességgel feladataik megoldására. Hasznos lehet azoknak, akik már jártak ilyen jellegű tanfolyamra (akár hozzánk a KSZKI-ba), de szeretnék tudásukat felfrissíteni, bővíteni.

A tanfolyam időtartama 30 óra és 30 kreditpontot ad.

Diák ICDL (ECDL) program

Az óbuda-békásmegyeri általános iskolákban és gimnáziumokban tanuló diákok nemzetközileg elfogadott informatikai bizonyítvány szerzését (ECDL/ICDL Base) 12 év óta segíti az Önkormányzat.

Ezt a programot több alkalommal is példaként említette a Neumann János Számítógéptudomány Társaság Nemzetközi ICDL (ECDL) Irodája.

A program iránt érdeklődő tanulók hatodik, vagy (jellemzően) hetedik, gimnáziumban főleg kilencedik osztályos korukban regisztrálnak a programra, így az Önkormányzat támogatásával megkapják a nemzetközileg elfogadott ICDL (ECDL) Base (korábbi nevén ECDL Start) vizsgakártyájukat.

A jelentkezéshez a tanulónak és szülőjének, gondviselőjének aláírásával el kell fogadnia a részvétel feltételeit, amelyek legfontosabb kitétele, hogy sikeresen kell teljesítenie négy vizsgát az ICDL (ECDL) bizonyítvány megszerzéséhez.

A szülőknek előre ki kell fizetnie a regisztrációs díjat, és négy sikeres vizsga esetén az Önkormányzat a KSZKI-n keresztül visszatéríti annak díját.

A tanulók a három kötelező témakör – Számítógépes alapismeretek, Szövegszerkesztés, Online alapismeretek – és a negyedik, a Prezentáció modul tananyagából a pedagógusok irányításával, sok esetben szülői segítséggel is felkészülnek, majd megszerzett tudásukról gyakorlati vizsgákon számolnak be.

Négy sikeres vizsga esetén nemzetközileg is elismert ICDL (ECDL) Base bizonyítványt kapnak.

Az ICDL vizsgák helyszíne a KSZKI, mint a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság által akkreditált 310. számú vizsgaközpont.

Idősek oktatása

A program lebonyolítását a KSZKI (1033 Folyamőr utca 22.) végzi, ahol már 2010 márciusától folyik olyan informatikai képzés, melynek hallgatói többnyire az idősebb generáció soraiból kerültek ki.

A KSZKI Oktatási csoportja kidolgozott az adott korosztálynak megfelelő, három modulos tanfolyamrendszert:

Első lépések: a számítógép használatával ismerkedni vágyók részére, alapkészségek elsajátítása (billentyűzet, egér használata, tájékozódás a számítógépen, programok indítása, rövid szöveg létrehozása), ismerkedés az internettel.

Második fejezet: az” így-úgy” megszerzett ismeretek rendszerbe foglalása, elmélyítés, dokumentumok kezelése (létrehozás, tárolás, visszakeresés), információ gyűjtés az internetről, elektronikus levelezés.

Számítógépes gyakorlatok: akik már magabiztosabban használják a számítógépet; a meglévő ismerek elmélyítése: dokumentumok kezelése, haladóbb levelezés, ismerkedés internetes szolgáltatások használatával, közösségi média.

Az egyes modulok időtartama 6×3 óra, heti egy alkalommal, délelőtti vagy délutáni időpontban történik az oktatás.

A tandíj 10 000 Ft modulonként, részletfizetési lehetőséggel. A kerületi nyugdíjasok önkormányzati támogatásban részesülnek.

A program 10 éve sikeresen működik. A meghirdetett időpontokra szinte azonnal betelnek a helyek.